3 Haziran 2014 Salı

Dijital müşteri memnuniyeti


Ürün veya hizmetleri artık sanal pazarlardan kolay ve hızlıca satın alabilen dijital müşterilerin memnuniyetleri, geleneksel pazar müşterilerinin aksine daha etkili bir hale geldi. Sanal pazardaki eksiksiz ürün bilgileri, olumlu yorumlar, ödeme kolaylığı ve satış sonrası destek dijital müşterilerin memnuniyetinin ölçüsünü belirliyor.

Sürekli gelişen ve hayatımızı kolaylaştıran teknoloji insanları her geçen gün dijital bir kimliğe büründürüyor. Dijital vatandaş kavramını konuştuğumuz şu günlerde aslında her bireyi birer dijital müşteri olarak da tanımlayabiliriz. Dijital müşteri olmamızın süreci ise klasik ödeme sistemlerinin yerini elektronik ödeme sistemlerinin alması ve e-ticaret sisteminin gelişmesi ile başlıyor. Kredi kartı ve sanal hesaplarla yapılan ödemeler bizi birer dijital müşteriye dönüştürürken diğer yandan da memnuniyeti sürekli arttırılması gereken bir tüketici profiline sevk ediyor.   

Ürün yorumları satın alma sürecinde yol gösteriyor

Günümüzde klasik pazarların yerini artık sanal pazarlar almış durumda. Klasik pazarların aksine maliyeti daha düşük olan ve daha çok kitleye ulaşılabilen sanal pazarların dijital müşterilerini memnun etmekte bir o kadar önemli! Klasik pazarlara veya işletmelere alışverişe gelen müşteriler ürün hakkındaki teknik bilgileri satış temsilcisinden alırken, sanal pazarlarda ise tüm teknik bilgiler ve detaylar daha önceden hazırlanan görsel ve metinlerle dijital müşterilere sunuluyor. Klasik pazarlar müşteri için her ne kadar sıcak görünse de zaman kaybı açısından müşteriler için dejavantajlı bir konumda yer alıyor. Sanal pazarlar zaman açısından tüketiciye bu noktada büyük kolaylıklar sağlıyor. Sanal pazarların diğer bir artısı ise ürün yada hizmeti daha önce satın almış kişilerin ürün sayfasında bıraktıkları yorumlar. Gerçek kişilerce yapılan ürün yorumları satın alma sürecinde dijital müşterinin karar vermesinde yol gösteriyor. Ticari firmalar genellikle satış sonrası müşterilerine e-posta ile gönderdikleri bir formla yada ürün ilanının bulunduğu alanda ürün yada hizmet hakkında tüketici tarafından yorum girilmesine olanak sağlıyor.

Kolay ödeme sistemleri ve satış sonrası destek memnuniyeti arttırıyor

Klasik pazarların müşterileri satın aldıkları ürün veya hizmetler hakkında memnuniyet geri dönüşlerini genellikle sözlü olarak yaparken, dijital müşteri ise geri bildirimini dijital mecralardan yapmayı tercih ediyor. Dijital müşteriye ürünü doğru tanıtmak ve satın almasını sağlamak için öncelikle ürün ve hizmetin reklamlarının bulunduğu mecralarda tüm detayları paylaşmak gerekiyor. Yanlış ve eksik bilgi müşterinin satın alma sürecini olumsuz etkileyebilir. Ürün ve hizmet hakkındaki daha önceden yapılan olumlu geri bildirimlerin paylaşılması satın alma sürecinizi hızlandıracaktır. Dijital müşterinin satın alma kararının netleşmesinden sonra ödeme işlemine geçildiğinde ödeme sistemlerinin esnekliği ve kolaylığı da memnuniyeti arttıracaktır. Ödeme işleminin ardından ürünün müşteriye sorunsuz ulaştırılması ve satış sonrası talep edildiği takdirde teknik ve servis desteğinin verilmesi müşteri memnuniyetinin daha da artmasına ve markanızın prestij kazanmasına yardımcı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder