25 Aralık 2013 Çarşamba

İşte Bartın’ın Sosyal Medya KarnesiNüfusa orantılı olarak gerçekleştirdiğimiz Bartın’ı kapsayan Sosyal Medya analizinin sonuçları hayli ilginç! Bartın’da her üç kişiden biri Sosyal Medya kullanıcısı ve Üniversite öğrencileri, Siyasiler ve Bürokratlar Sosyal Medya’yı en etkili kullananların başında geliyor. 

Günümüzün en etkili bireysel ve kitlesel iletişim aracı haline gelen Sosyal Medya Ağlarına üye sayısı da her geçen gün artıyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere artık en ücra İl, ilçe ve köylerde de insanlar sosyal ağlar sayesinde farklı illerde ve ülkelerdeki yakınları ve arkadaşları ile iletişim kurabiliyor. Bartın’da üç kişiden biri Sosyal Medya kullanıcısı

Bartın’ın Sosyal Medya kullanımı konusunda yaptığımız araştırma bize çarpıcı sonuçlar sunuyor. Son nüfus sayımına göre (2012 yılı) Bartın’ın nüfusu 188.436 kişi. Sosyal ağ kullanım yaş ortalamasını da 15-44 yaş arasında baz aldığımızda 83.038 kişi rakamına ulaşıyoruz. Buda bize Bartın nüfusunun ortalama %40 oranının sosyal ağlarda hesabı olduğu bilgisini veriyor. Özetle Bartın’da her üç kişiden biri Sosyal Medya kullanıcısı diyebiliriz. Sosyal ağların mobil uygulama tabanlı olması da akıllı telefon kullanımına paralel olarak artıyor veya azalıyor.  Şehirlerdeki sosyal medya kullanımı konusunda tam detaylı bir analiz programı bulunmadığı için ortaya çıkan rakamlar tahmin niteliğinde olup bilgi amaçlıdır. 

En yaygın kullanılan sosyal ağlardan biri olan facebook üyelerine sunduğu fotoğraf, video, sohbet vb. özellikleri ile kullanım açısından her kitleye hitap etmesi facebook’un en büyük artısı durumunda. Bartın’daki sosyal ağ kullanıcılarının %60-70’nin facebook hesabının olduğunu varsayıyoruz. Bartın’daki siyasetçiler, bürokratlar ve kamu kurumları da yaygın olarak facebook’u tercih ederken twitter’ı kullananlar var.Üniversite öğrencileri Sosyal Medyayı aktif kullanıyor

Lokasyon bazlı sosyal ağlardan biri olan foursquare’de ise “Bartın” il merkezinde check-in yapan insan sayısı 6.300 kişi ve toplam check-in sayısı 14.664 olarak görülmekte. İl merkezinden sonra en çok check-in yapılan mekanların başında Bartın Üniversitesi geliyor. Bartın Üniversitesinin kurulması ve yeni üniversite kampüsünün inşaatının başlamasıyla birlikte Bartın artık bir eğitim şehri olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Bartın’daki Sosyal Medya kullanımının artmasında üniversite öğrencilerinin payı hayli büyük! Üniversitede bugüne kadar 1.267 kişi check-in yapmış ve toplamda 7.092 check-in sayısına ulaşmış durumda. Twitter’a düşen foursquare check-in’lerinin birçoğu üniversite öğrencilerinin Bartın Üniversitesinde yada Bartın’ın farkı bölgelerinde yaptığı check-in’ler olarak görülüyor. 

Yerel ve Ulusal Basın haberleri Sosyal Medya aracılığıyla duyuruyor

Yerel Basın ve Ulusal Basın’da Bartın’da Sosyal Medya’yı aktif kullanan kitle arasında yer alıyor. Bartın ile ilgili gelişmeleri anında facebook ve twitter hesaplarından paylaşan basın mensupları ve ajanslar haberlerin Sosyal Medya ile yayılmasında aktif rol oynuyor. Basın kuruluşlarının twitter takipçi sayılarına baktığımızda ise Bartın genelindeki twitter kullanım oranının düşük olmasına bağlı olarak sayı haliyle çok az durumda bulunuyor.

   

Siyasiler ve Bürokratlar Sosyal Medya’da aktif

Birde olayın siyasetçi yönüne bakarsak Bartın’da en aktif Siyasetçi Sosyal Medya kullanıcısı Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un olduğunu görüyoruz. Tunç’un twitter’da 15.412 takipçisi bulunurken, facebook fan sayfasının ise 9.410 beğeneni var. Ayrıca iki tanede kişisel facebook profilinde arkadaş sayısı 5 bin sınırında! Bartın ile ilgili gelişmeleri, ziyaretlerini ve hizmetlerini anında hesaplarında paylaşan Milletvekili Tunç, gelen yorum ve sorulara da dönüş yaparak Sosyal Medya’da etkili bir iletişim halinde bulunan bir siyasetçi profili çiziyor. CHP Bartın Milletvekili ve CHP’nin Bartın Belediye Başkan Adayı olan M. Rıza Yalçınkaya’nın ise Sosyal Medya’da kendisine ait hesaplarının olmadığı görüyoruz. Bartın Valisi Ali Çınar’da Twitter’ı aktif kullanan bürokratların başında geliyor. Vali Çınar’ın twitter’da 3.716 takipçisi bulunuyor. Bartın’a tayin olduğundaki takipçi sayısı binin altında iken Aralık ayı başında yağan kar ile öğrenciler ve veliler Vali Çınar’ı takibe alarak kar tatilinden haberdar oldular. Vali Çınar yoğun kar yağışı nedeniyle 13 Aralık’ta Bartın’daki Okulların tatil edilmesini twitter hesabından duyurarak öğrencilerin ve velilerin merakla beklediği tatil haberini vermişti. Vali Çınar’ın kar tatilini içeren tweeti 115 Retweet almıştı. Ayrıca Vali Çınar, Bartın’da gerçekleştirdiği ziyaretleri anlık olarak twitter hesabından takipçilerine duyuruyor. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’da yine aktif twitter kullanıcıları listesinde yerini almış durumda. Twitter’da 839 takipçisi bulunan Akın, günlük programı çerçevesinde gerçekleştirdiği ziyaretleri ve gelişmeleri twitter ve kişisel facebook hesabından kendisini takip edenlere duyuruyor. Ak Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Seyfettin Kalay’da yerel seçim sürecinde sosyal medyayı en aktif kullanan adayların başında bulunuyor. Katıldığı etkinlikleri ve ziyaretleri anlık olarak hesaplarından duyurarak takipçilerine programları hakkında bilgiler aktarıyor.En çok check-in yapılan ilçelerin başında Amasra geliyor

Bartın’ın merkezinden sonra ilçelerindeki Sosyal Medya kullanımında ise en yaygın kullanım oranı turizm açısından Bartın’ı dünyaya tanıtan Amasra ilçesinde olduğunu görüyoruz. Amasra’da 10.026 kişi check-in yaparken toplamda lokasyonda yapılan check-in sayısı 16.152 olduğunu görüyoruz. İl dışından gelen ziyaretçiler ve turistler Amasra’da foursquare’den check-in yaparak facebook’tan çektikleri fotoğrafları paylaşıyor. Ulus, Kurucaşile, Kozcağız, Kumluca, Hasankadı ve Arıt’ta da bölgesel sosyal medya kullanıcılarının yanında memleketini ziyarete gelen gurbetçilerin paylaşımları ile etkileşim oluşturuyor. 

Son olarak dünya genelinde lokasyonu açık atılan tweetleri harita üzerinde gösteren onemilliontweetmap.com web sitesindeki Bartın haritasına baktığımızda en çok tweet atılan mekanların başında Bartın Üniversitesinin ve Çarşının olduğunu görüyoruz. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder